RSS

Dynamics AX İş akışlarında yetersiz haklar hatası

10 Oca

Merhaba, bu yazımda Dynamics AX iş akışları kurulum süreçlerinden sonra çalıştırılmaya başlandığında hemen hemen herkesin karşısına sıklıklar çıkan bir hatadan bahsetmek istiyorum. İş akışı oluşturulamadı. [Kullanıcı kodu] için yetersiz haklar. ( Work item could not be created. Insufficient rights for user [USERID].)

Bu hata iş akışında sıradaki adımda atanacak kişinin belirtilen iş akışı maddesine ulaşma hakkının olmadığını belirtilir. Bir iş akışında adımdaki kullanıcının yetkisinin olup olmadığı kontrolü SysWorkflowEventDispatcher classının completeWorkItem metodunda yapılır. Bu metodta kullanıcı için iki farklı yetki kontrolü yapılır.

1- Kullanıcının, iş akışınıdaki kaydın bulunduğu formun display tipli menü öğesine olan yetkisinin kontrolü.

2- Kullanıcının, iş akışında değişiklik istendiğinde iş maddesini tekrar iş akışına gönderebilme (re-submit) yetkisinin kontrolü.

Bu noktada birinci maddedeki yetkiden kaynaklanan sorunlar daha çok karşımıza çıkmaktadır.

Normal şartlarda iş akışının kurgulandığı forma tam yetki verildiğinde bu sorun ortadan kalmaktadır. Fakat geçenlerde , forma tam yetki verdiğimiz halde bu hatadan kurtulamadığım bir durumla karşılaştım. Araştırmalarım sonucu Dynamics Ax’ta sadece forma yetki vermemin tek başına çözüm olmadığını, formun ait olduğu üst güvenlik anahtarına da(security key) kullanıcı grubu için tam yetki verilmesi durumunda karşılaşılan iş akış hatasının çözüldüğünü tespit ettik. Kısaca kullanıcı satınalma formunda okuma ve yazma yetkisine sahip olsa bile, bu formun bağlı olduğu VendTables güvenlik anahtarında (security key) tam yetkiye sahip değilse satınalma iş akışlarında bu hatayla karşılabilmektedir.

Bu durumda kullanıcının bir güvenlik anahtarı altında görmesini istemediğiniz yetkisinde olmayan başka tabloları da görebilmesine sebeb olmaktadır. Mevcut durumda böyle bir durumlar karşılaşmak istemiyorsanız iş akışı kurguladığınız formların güvenlik anahtarlarını onlara özgü olarak vermelisiniz.

Microsoft KB971260 hotfixi ile bu konuya bir çözüm getirmiş olsa da benzer hata gözlemlerim sonucu devam etmektedir.

Mesut BOZTAŞ

Dynamics AX ERP Danışmanı ve
İstanbul Ticaret Üni. Y.Lisans öğrencisi

İstanbul

http://www.etg-it.com

 

Etiketler: , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap / Değiştir )

Connecting to %s

 
%d blogcu bunu beğendi: